Розпочинається навчальний рік і багато українських дітей через воєнний стан навчатимуться дистанційно, користуючись інтернет-технологіями. Так, з одного боку це вимушена міра, з іншого — треба прийняти той факт, що комп’ютер є не тільки розвагою, а й засобом для навчання та розвитку. Завдяки інтернету дитина привчається до самостійного розв’язання завдань та структурування великого потоку інформації. Але все одно не можна давати дитині доступ до технологій безконтрольно, без попереднього навчання правил кібербезпеки, бо це небезпечно і для неї, і для ваших пристроїв, і для ваших гаманців.

Яка небезпека існує в інтернеті для дитини

На жаль, в інтернеті дитина може стикнутися не тільки з шахраями, що полюють на гроші, а й з людьми, які мають різні психічні відхилення і намагатимуться завдати психічної та фізичної шкоди. Тож є чотири основні типи небезпек для вашої дитини:

  • Кібершахрайство.
  • Інтернет-залежність.
  • Переслідування.
  • Травмуючий контент.

Слід врахувати й те, що дитина не вміє розрізняти маркетингові заходи, такі як завантаження, наприклад, безплатної ніби-то гри, яка стає платною після закінчення терміну демоверсії. І якщо на вашому пристрої налаштована автоматична оплата Googly Pay, то дитина граючи просто витрачає потім кошти сім’ї.

Цікаво, що 81% батьків відмічають, що їхні 3-4 річні діти вільно користуються YouTube. Але зауважте, що там може бути й шкідливий контент, що може негативно впливати на емоційний стан дитини.

Кібершахрайство

Зауважимо, що кібернебезпеці однаково піддаються як діти, так і дорослі, особливо, якщо вони в цьому питанні мало обізнані. Тож до типів цієї небезпеки належать:

  • Злам акаунтів та, як наслідок, викрадення грошей і конфіденційної інформації.
  • Занесення вірусів та шпигунських програм на комп’ютер через завантаження неперевірених програм та файлів.
  • Вплив соціальної інженерії, спеціалісти якої можуть змусити видати секретні дані, платіжну інформацію, або завантажити шкідливі програми на пристрій. 

Інтернет-залежність

До інтернет-залежності найбільше схильні підлітки, які починають активно цікавитися взаємовідносинами та статевими стосунками. Чим більше вони невпевнені в собі, тим більше піддаються негативному впливу, такому як:

  • Залежність від комп’ютерних ігор.
  • Програмування, хакерство.
  • Сайти агресивної (тероризм) та аутоагресивної (суїцид) спрямованості. 
  • Адиктивний фанатизм (релігійний, ігровий, політичний, музичний тощо).
  • Сайти з порнографічним контентом.

Переслідування

  • Кібербулінг — переслідування однолітками в соцмережах — за даними ЮНІСЕФ Україна 50% підлітків зазнали таких переслідувань, а кожна третя дитина через нього пропускала заняття в школі.
  • Секстинг, кібергрумінг, сексторшен — різні типи переслідування дорослими з метою отримання інтимних фото, відео чи іншої інформації для шантажу або для зав’язування сексуальних стосунків в реальному житті. 

Звісно це тільки приклади небезпеки, з якою стикаються діти, цей список може бути значно довшим. І першою реакцією в батьків на цю інформацію може виникнути думка: “Заборона користування комп’ютером”. Але вона не допоможе розв’язати проблему в корені. Надійніше — навчити дитину правильно користуватися комп’ютером.

Чому треба навчити дитину

W

Не розповідати про себе та сім’ю незнайомим людям.

W

Не розповсюджувати особисті дані (адресу, телефон, школу, інформацію про батьків тощо).

W

Нікому не надсилати фото в купальниках, не ставити їх у мережі.

W

Не переходити за посиланнями, що надсилають у повідомленнях незнайомі люди та не реєструватися на сайтах самостійно.

W

Завантажувати будь-які файли тільки під наглядом батьків.

W

Не відповідати на неприємні повідомлення.

W

Повідомляти батьків про цькування в мережі та появу шокового контенту на сайтах чи в рекламі.

W

Додавати в друзі переважно тих, з ким є знайомство у реальному житті.

W

Не зустрічатися з людьми, які пишуть у соцмережах та хочуть “подружитися”.

W

Нікому не надсилати свої паролі, а ще краще — замінити паролі апаратними пристроями — ключами безпеки.

Пам’ятка для батьків

W

Намагайтеся бути обізнаним у сучасних методах захисту від кіберзловмисників: переконайтеся, що ваша система захищена надійним антивірусом та фаєрволом, встановіть додатковий захист акаунтів двофакторною автентифікацією або замініть паролі на апаратні ключі безпеки. Цей захід захистить вас від багатьох проблем, навіть від хитрощів спеціалістів із соціальної інженерії.

W

Не дозволяйте дитині користуватися батьківськими обліковими записами. Зробіть для дитини окремі облікові записи та налаштуйте в них обмеження щодо показу контенту. 

W

Обмежте доступ до травмуючого контенту, що має насильницький характер: ігри з використанням зброї, нанесенням тяжких травм, опіків, інсценуванням смерті, вбивства тварин, самогубства тощо.

W

Вимкніть на пристроях можливість голосового пошуку. Тоді дитина дошкільного віку не зможе випадково натрапити на приголомшливий контент.

W

Навчіть дитину розрізняти конфіденційну інформацію, яку не можна надавати чужим людям. Поясніть, які можуть бути наслідки розповсюдження такої інформації.

W

Навчіть дитину ознакам ризикованої комунікації: прохання тримати дружбу в секреті, надто емоційні коментарі публікацій, звернення про допомогу (наприклад, перерахувати гроші), надто особисті питання чи прохання одразу після знайомства (наприклад, надіслати інтимні фото).

W

Не осуджуйте дитину, якщо вона потрапила у ситуацію ризику. Краще допомагайте дитині вирішувати складні ситуації, наприклад, покажіть, як блокувати хейтерів, що надсилають неприємні повідомлення.

W

Не купуйте дитині молодшого та середнього шкільного віку власний портативний пристрій з доступом до інтернету, бо вона зможе безконтрольно ним користуватися за межами дому. Якщо вам потрібен зв’язок, замініть смартфон на телефон з кнопками або на смартгодинник, що може приймати дзвінки.

W

Приділяйте дитині більше уваги, знайдіть для неї альтернативні заняття іграм за комп’ютером, як от: хобі, гуртки, зона відповідальності (допомога у прибиранні, готуванні, садівництво, догляд за тваринами тощо).

W

Обмежте доступ до персональних пристроїв та до своїх облікових записів, особливо платіжної інформації, коли вас немає вдома.

Діти віком до 6 років

Діти від 6 до 10 років

Діти від 11 до 18 років

Рекомендовано користування інтернетом не більше 30-60 хвилин і тільки в присутності дорослих.

Рекомендовано користування інтернетом 1–2 години з урахуванням навчання та в присутності батьків.

Можна користуватися інтернетом 2–4 години з урахуванням навчання та з обмеженнями до користування певними сайтами.

Захист за допомогою ключів безпеки з відбитками пальців

Апаратні ключі безпеки можна використовувати кількома способами:

  • Створити безпарольний доступ для членів сім’ї, щоб запобігти зламу акаунтів (особливо в соцмережах). 
  • Закрити доступ на комп’ютері до власної інформації, що створена на окремому акаунті.
  • Закрити доступ до операційної системи, щоб дитина не могла користуватися комп’ютером в той час, коли вас немає вдома. 

Ми рекомендуємо використовувати для домашніх систем ключі безпеки Authentrend, виробництва Тайвань. Вони мають передові технології, оснащені сканером відбитків пальців, що розпізнає їх під будь-яким кутом, та є одними з самих легких, компактних та недорогих. Використовуйте ATKey.Pro, що працюють з операційними системами Windows, Mac, Linux та Chromebook або ATKey.Hello, що призначені спеціально для Windows Hello та мають найнижчу ціну на ринку.

Працюють такі ключі дуже просто:

  • Ви реєструєте пристрої в обліковому записі, торкаючись датчика відбитків пальців.
  • Наступного разу разом з паролем або замість нього система запросить ключ.
  • Вставте ключ у пристрій і торкніться датчика відбитків пальців, щоб підтвердити свою особистість.

_________________________________________

Це все, про що ми хотіли розповісти сьогодні. Використовуйте наші рекомендації та будьте в безпеці! А якщо ви хочете придбати ключі за вигідною ціною від офіційного дистриб’ютора, запрошуємо в наш інтернет-магазин!

Відповімо швидко

0
ВАША КОРЗИНА
  • No products in the cart.